KERAVAN KARTANOALUEEN MUUT YRITTÄJÄT

Keravan kartanon alueella toimii joukko yrittäjiä, jotka toteuttavat kestävämpiä elämäntapoja kanssamme. Pitkäaikaisvuokrauksista vastaa Jalotuksella Lauri Helle: lauri.helle@jalotus.fi ja tilapäisvuokrausesta löydät ohjeet tästä

puuverstas

PUUVERSTAAN PUUSEPÄT

Verstaalla puusepät luovat uusia tarvikkeita ja huonekaluja ja korjaavat vanhaa. Puuverstaan tavoitteena on pidentää tuotteiden käyttöikää korjaamalla tai muuntamalla tuotteiden käyttötarkoitusta.

Sepät ottavat vastaan monenlaisia puutöitä. “Kunhan kyse on puusta, voit aina ottaa yhteyttä.”

Tiedustelut:

Jukka Kuusonen: kuusonen.jukka@gmail.com,  040 828 6610
Ari Hirvonen: arihirvonen100@gmail.com, 050 300 9069

UPCYCLING OMPELIJAT

Kankaanpelastajat Oy:n Aatu, Niilo ja Tomas kehittävät vaatebrändiä nimeltä AIVOPIERU. Se on kotimainen vaatebrändi, joka yhdistää luovuuden, laadun ja vastuullisuuden. Suunnittelemme ja valmistamme tuotteemme käsityönä omassa ompelimossamme navetalla, hyödyntäen ylijäämäkankaita ja minimoiden tuotantojätteen.

AIVOPIERU syntyi halusta tehdä toisin. Rohkeasti, hauskasti ja rehellisesti. Meille vastuullisuus ei ole lisä - se on lähtökohta. Uskomme, että vaatteet voivat olla yhtä aikaa eettisia, ekologisia ja persoonallisia.

Tavoitteenamme on tuoda enemmän tekstiili- ja muotialaa Suomeen, tukien suomalaista käsityötä sekä uudistaen muotialaa kestävämpään ja leikkisämpään suuntaan - yksi tuote kerrallaan.

Yhteydenotot: info@aivopieru.com

JALOTIKIN OMPELIJAT

Jalotikki on Jalotuksen kaupan yhteydessä toimiva työhuone ja ompelimo, jossa työskentelee kaksi ompelijaa: Tiina Lähteenoja- Niemelä ja Sini Kjelin.

Tiina:  Teen vaatteiden ja kodin tekstiilien korjauksia sekä jos aikaa riittää, myös mittatilaustöitä. Erityisesti nautin siitä, että saan tehdä vanhasta uutta upcycling-hengessä ja pelastaa vaatekaapin aarteita uudelleen käyttöön.

Toimintani alkaa 18.8. Minut tavoittaa parhaiten sähköpostitse tiinalahteenoja@gmail.com tai puhelimitse +358 50 330 8385. 

Sini:  Yritykseni on Riepuko ja jaan Tiinan kanssa työtilan Jalotuksen navetalla. Päätyökseni huollan ja kunnostan jälleenmyyntiin meneviä second hand -vaatteita. 

Työni on pelastaa arvokkaista luonnonmateriaaleista, kuten eri villalaaduista ja silkistä valmistettuja tekstiilejä ja jätteeksi päätymisen sijaan antaa niille lisää käyttöikää.